A vitaminokat két kategóriába soroljuk. Ismerjük azokat a vitaminokat, amelyek vizben nem, hanem zsírokban oldódnak – ezek az A, D, E, K vitaminok. Ezek felhalmozódhatnak a szervezetben, és ennek következtében a túlzott mennyiség mérgezéshez is vezethet. Majd vannak a vízben oldódó vitaminok, ez a B és C-vitamin. A B és C vitamin felhalmozódásának lehetősége sokkal alacsonyabb, mivel ezek kiválasztódnak a vizeleten keresztül. Ezért a B- és C-vitamin-hiány korábban jelentkezik, hiszen folyamatosan kiválasztódásra kerülnek, ellentétben a szervezetünkben tárolt A-, D-, E- és K-vitaminokkal.
Melyik vitaminokat ismerjük, hol találjuk őket és mihez járulnak hozzá?
Vízben oldódó B- és C-vitamin
A B-vitaminok vagyis a B-komplex B1-vitaminból, B2-vitaminból, niacinból vagyis B3-vitaminból, pantoténsavból vagyis B5-vitaminból, B6-vitaminból, biotinból vagyis B7-vitaminból, folátból vagyis B9-vitaminból és B12-vitaminból áll.
A B-komplex a B-vitaminok csoportja, amely gondoskodik a hangulatunkról, a közérzetünkről és a megfelelő mentális működésről. Nagyon fontos idegrendszerünk számára.
A C-vitamin fontos antioxidáns a csontok és a kötőszövetek növekedéséhez, segít a sebek gyógyulásában és az erek megfelelő működésében. Védi a sejteket az öregedéstől, segíti megelőzni az UV-sugarak okozta oxidatív károsodásokat, szükséges a csontok, a fogak, a porc, az íny, a bőr és az erek normál működéséhez. Megtalálható citrusfélékben, burgonyában, paprikában, paradicsomban, káposztában.